Sprzątanie oceanu

Sprzątanie oceanu, a w zasadzie największe tego typu porządki na świecie wdrożono wreszcie w życie. Pomaga w tym system Pac-Man o wartości 20 mln dolarów zaprojektowany do czyszczenia 1,8 biliona śmieci unoszących się na Wielkiej Pacyficznej Plamie Śmieci.

Pac-Man zje plastik

W 2013 r. 18-letni wówczas Holender chorwackiego pochodzenia, Boyan Slat, założył fundację Ocean Cleanup. Zebrał ponad 30 mln dolarów na jeden, ale jakże szczytny cel – uwolnić oceany od zalegającego w nich plastiku. Naukowcy opracowali w tym celu projekt, który nazywa się, jak dawna gra – „Pac-Man”.

Fundamentem całego systemu jest tankowiec, a ramieniem do sprzątania oceanu rura o długości 600 metrów, która wyławia odpady. Szacunkowo przy użyciu tego urządzenia Ocean Spokojny zostanie oczyszczony z wszechobecnego w nim plastiku do 2040 roku. Każdy wysięgnik pochłonie do 67 500 kg plastiku rocznie, który unosi się między Kalifornią a Hawajami. Pływający wysięgnik dryfuje wraz z lokalnymi prądami, tworząc formację w kształcie litery U. Gdy ramię unosi się, zbiera śmieci w mającą ponad 3 metry siatkę zanurzoną w wodzie po to, aby zbierać mniejsze fragmenty plastiku. ednocześnie siatka jest na tyle krótka, by umożliwić rybom swobodny przepływ pod nią.

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to duże dryfujące skupisko śmieci i plastikowych odpadów utworzone przez prądy oceaniczne w północnej części Oceanu Spokojnego.

Plama śmieci została odkryta w połowie lat 80. przez Charlesa Moore’a i leży w połowie drogi między Hawajami a Kalifornią. Druga, podobna, znajduje się bardziej na zachód, pomiędzy Hawajami a Japonią. Skupisko tych śmieci jest tak duże, że można ją łatwo wykryć z kosmosu za pośrednictwem satelitów.

Szacowana masa dryfującej plamy wynosi 45–129 tys. ton śmieci, ma powierzchnię aż 1,6 mln km² i zbudowana jest w 99,9% z tworzyw sztucznych.

Cząstki plastiku nie tylko zanieczyszczają oceaniczne wody pod względem estetyki, ale zagrażają przede wszystkim zwierzętom morskim. Rocznie ponad milion ptaków i około 100 000 ssaków ginie po połknięciu i niestrawieniu plastikowych elementów.

Tym bardziej cała inicjatywa oczyszczania oceanów jest ważna i potrzebna.

Podobne dwie plamy śmieci znajdują się na Atlantyku i jedna na Oceanie Indyjskim, więc miejmy nadzieję, że system Pac-Man dobrze rozprawi się z Wielką Pacyficzną Plamą Śmieci i będzie można go wdrożyć także w innych miejscach.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *